איך עובד מפוח?

איך עובד מפוח?

כל עסק אשר יש בו זיהום אוויר מכל סוג שהוא, לרבות מפעלי תעשייה, נגריות, מפעלי מתכת, מקומות שמפעילים מטבחים תעשייתיים כמו בתי מלון, בתי אבות ועוד ומקומות אחרים שבהם יש הרבה מאוד מזהמים באוויר – מחויב בהתקנת מפוח מתאים. מהו בדיוק מפוח ואיך הוא עובד? את כל התשובות תמצאו במאמר שלפניכם.מפוח

מהו מפוח?

מפוח הוא מעין מאוורר, רק שבמקום לדחוף אוויר פנימה אל תוך החלל על מנת לאוורר אותו, הוא יונק אוויר מהחלל החוצה על מנת לטהר אותו. את המפוח יש להתקין בכל מקום שבו ישנם מזהמים באוויר, גם על מנת שלא לזהם את התוצרים (בעיקר כשמדובר במורצי מזון) אולם בעיקר על מנת לספק סביבת עבודה בטוחה ובריאה לעובדים.

איך עובד מפוח?

למעשה, יש שני סוגי מפוחים. שני הסוגים עושים את אותה פעולה ממש, אולם צורת העבודה שלהם שונה.

  • מפוחים ציריים – מפוחים שבהם מותקן ציר מרכזי ועליו כנפיים. הכנפיים מסתובבות במהירות ושואבות את האוויר במקביל לציר עצמו ובאותו כיוון של כניסתו למקון. המבנה של כנף המאיץ גורם להבדל לחצים בין שני הצדדים, כך שהאוויר המזוהם מוצא מהחלל במהירות יחסית גבוהה.

 

  • מפוחים צנטריפוגליים – מפוחים בעלי מאיץ אשר כפותיו נטויות קדימה או אחורה. האוויר נכנס ממרכז המאיץ ומואץ להיקף המפוח באמצעות הכוח הצנטריפוגלי, וכך שואב את האוויר. מפוחים אלה יונקים את האוויר בלחצים גבוהים יחסית, ולכן מתאימים מאוד למפעלי תעשייה ולמקומות האוויר מלא באבק ובשאר מזהמים. יש כמה וכמה סוגים של מפוחים כאלה, כאשר כל אחד מהם מתאים למקומות אחרים. כך למשל, יש מפוחים שמתאימים לנגריות כי יש להם כושר יניקה גבוה המתאים לשאיבת שבבי נסורת. יש כאלה שמתאימים במיוחד למפעלי מתכת ויש אחרים שהם מוגני התפוצצות, ומתאימים לחללים בהם מאוחסנים חומרים נפיצים.

ברוב המקומות, ובוודאי שבמפעלי תעשייה, מותקנים היום מפוחים צנטריפוגליים המותאמים לצורך המדויק של המקום. על מנת שאכן תהיה התאמה מדויקת שתאפשר לאנשים הנמצאים במקום ליהנות מאוויר מטוהר באמת – כדאי מאוד להתייעץ עם איש מקצוע מתחום המפוחים ולבקש ממנו המלצות על המפוח המתאים. אחרי הכול – עסק שמופיע ברשימות של הרשויות כעסק שאופי פעולתו מחייב התקנת מפוח ואשר לא יתקין מפוח – לא יוכל לקבל רישיון עסק ולא יוכל לפעול.

לסיכום – חשוב מאוד להתקין מפוח בכל אחד מהמקומות אשר בהם הדבר מחויב בחוק, ולא רק על מנת לפעול כחוק, שזה דבר חשוב כשלעצמו, אלא בעיקר על מנת לשמור על טובת העובדים בכל מה שקשור לבריאות. מומלץ להיוועץ באיש מקצוע מתחום המפוחים, ולבחור לכל עסק את המפוח המתאים. בהצלחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Skip to content