מה הקשר בין מערכות כיבוי אש למנדפים?

מה הקשר בין מערכות כיבוי אש למנדפים?

מהו מנדף ואיך אש קשורה אליו?

כשחושבים על מטבח גדול יחסית, למשל מטבח של מסעדה הומה בשעות העומס, ההמולה והלחץ הם האלמנטים הראשונים והבולטים ביותר שעולים בדעתנו. אמנם ההגעה למסעדה היא חוויה נעימה וברוב המקרים גם טעימה, אבל בעבודה שמאחורי הקלעים קיימים סיכונים רבים, שהראשון והקטלני מכולם הוא האש המשתוללת. השימוש באש ועשן במטבח כזה הוא בלתי נמנע, בין אם בטאבון שבו האש גלויה ובין אם בתנור האוגר בתוכו חום רב. התלקחות במטבח יכולה להתרחש גם במטבח גדול ותעשייתי וגם במטבח הקטן תחת קורת גג ביתנו. מספיק רגע אחד של חוסר תשומת לב, הסחת דעת קטנה שיכולה להיגמר באסון גדול. לכן, חשוב שבכל מקום בו עלולה להתלקח אש לא מבוקרת בקרבת מנדפים, נתקין מערכת כיבוי אש המיועדת למכשירים ספציפיים אלו. מערכת אוטומטית ואיכותית תוכל גם להתריע בצורה מהירה על ההתלקחות וגם לכבות אותה ביעילות ובזריזות. הגילוי המוקדם וסיפוק הפתרון המידי יכולים למנוע פגיעה ברכוש ופציעה של הסובבים.

כיבוי אש למנדפים במטבח
close-up of a chef cooking food in the kitchen

איך מערכת כיבוי אש למנדפים פועלת?

  • גלאי חום- המערכת כוללת סדרה של גלאי חום מובנים, והם הראשונים שמזהים את התפרצות הדליקה. ברגע שגלאי החום חשים בזינוק בטמפרטורה, הם מתריעים על כך לבעל המקום ומפעילים נתזים שמותקנים במנדפים המאורגנים במטבח. הנתזים, שמאורגנים כך שהם יספקו כיסוי מרבי לאזור הדליקה הפוטנציאלי, מקבלים הוראה להתחיל לפלוט חומר כימי ובכך מאפשרים שליטה אולטימטיבית באש.
  • פוספט נוזלי- החומר הכימי שמתיזים הנתזים הוא פוספט נוזלי, לו יכולת אדירה לכיבוי אש משלל מקורות. אפילו אש הניזונה משמני בישול, שידועה כמאתגרת במיוחד לכיבוי, דועכת במגע עם פוספט נוזלי. כשהפוספט הנפלט מהמנדפים פוגש בשמני בישול, נוצר קצף שחוצץ בין האש לחמצן ובכך גורם לדעיכת האש. הפוספט מאפשר כיבוי אש מהיר וממזער פציעות ופגיעה ברכוש.
  • ניתוק מידי של גז וחשמל- פעולה חשובה נוספת שמבצעת מערכת כיבוי אש למנדפים היא הפסקת זרימת הגז והחשמל ברגע שמאותרת דליקה. בצורה זו, לא רק שהמערכת מכבה את האש, אלא שהיא גם מונעת את התלקחותה החוזרת במגע עם חומרים מוליכים ודליקים.

איך אדע שבמקרה שריפה, מערכת כיבוי האש למנדפים שברשותי תפעל כראוי?

בגלל חשיבות המערכת ויכולתה להגן על רכוש ולמנוע אסונות, חשוב מאוד שהמערכת שנבחר להתקין תהיה איכותית, יעילה ותבצע את עבודתה במהירות. מערכת שלא תספק התרעה בזמן או שתגלה את ההתלקחות מאוחר מדי עלולה לעלות באובדן רכוש ובפציעת הסובבים, ולכן מומלץ מאוד להשתמש במערכת איכותית מאחת החברות המובילות בשוק, שעומדת בתקן של מכון התקנים הישראלי. מערכת ברמה גבוהה שתותקן בצורה מקצועית ואמינה היא השקעה חכמה לשמירה על בטיחות מרבית בבית ומחוצה לו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Skip to content