מה אתם לא יודעים על מכונת אמת?

מה אתם לא יודעים על מכונת אמת?

רובנו מכירים את המושג "מכונת אמת" מסרטים או סדרות טלוויזיה, אך לא יודעים מה מסתתר מאחורי אחד הכלים המתקדמים והמתוחכמים ביותר לזיהוי שקרים. ראשית, חשוב להבהיר את הסוגיה הנוגעת ברמת האמינות של המכונה. היות ותוצאות הבדיקה אינן יכולות לשמש כראיה בבית משפט, אלא להחזיק במעמד של ראיה תומכת בלבד, קיימות ספקות לגבי מידת התקפות שלה. יש להדגיש, כי על פי מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות מסוגלת מכונת אמת להנפיק תוצאות אמינות ברמה של 75%-95%. בהשוואה לשיחות אישיות, התבססות על אינטואיציה בלבד או שיטות מסורתיות, מדובר על זינוק משמעותי ביכולת לזהות דוברי אמת.

מידת האמינות אותה מסוגלת לספק המכונה, מאפשרת לה להיות ראיה המחזקת השערות ששוערו על סמך ראיות אחרות. זהו העיקרון המנחה והחשוב ביותר של המכונה, ואותו צריכים להבין הלקוחות. מלבד בתי משפט ובתי דין, חברות ביטוח, חוקרים פרטיים ומעסיקים, השימוש במכונות תקף גם לגבי לקוחות פרטיים המעוניינים ללבן חילוקי דעות. המכונה מסוגלת לזהות תגובות מזעריות של הגוף, ובכל שנה שעוברת היא זוכה לחידושים נוספים.

הפרמטרים אותם בודקת המכונה

איתור נקודות החולשה אצל הנבדק מתבצע על ידי המכונה באמצעות מספר כלים:

מכונת אמת
מכונת אמת

–          עלייה בלחץ הדם

–          עלייה בקצב פעימות הלב

–          שינויים תכופים בקצב הנשימה

–          שינויים ברמת המוליכות של העור

–          תנודות קלות של הגוף

פרמטרים אלו ואחרים מאפשרות למכונה לאתר את נקודות החולשה אצל הנבדק. יחד עם זאת, על מנת להשיג תוצאות אמינות, יש לחזור על הבדיקות שוב ושוב, ואין לקפוץ למסקנות נחפזות.

אופן ביצוע הבדיקה

עוד נושא שכדאי להתייחס אליו בהקשר של מכונת אמת הוא אופן ביצוע הבדיקה. אדם המעוניין לבצע בדיקה צריך לגשת אל מכון מנוסה, שם הוא יתבקש לעבור את השלבים הבאים:

1. מענה על שאלות אינפורמטיביות שאינן קשורות לבדיקה. בין היתר, הבודק שואל האם הנבדק ישן טוב בלילה, מה הוא אכל לפני הבדיקה, והאם קרה משהו מיוחד בסמוך למועד הגעתו למכון אשר עלול לגרום לו התרגשות. המטרה של השאלות הללו היא לוודא שהנבדק כשיר עבור הבדיקה.

2. סדרת שאלות נוספות מבלי שהנבדק מחובר למכשיר. כאן מנסה הבודק לזהות את תגובותיו של הנבדק, ולאתר נקודות בעייתיות. רק במידה והכל בסדר מחובר הנבדק בשנית אל המכונה, והבדיקה עצמה מתחילה.

3. שאלות תחת בדיקת המכונה. הבדיקה עצמה כוללת חזרה על השאלות ששמע הנבדק בפעם הראשונה לצד שאלות חדשות ורלוונטיות. על הבודק לחזור על השאלות מספר פעמים, ורק לאחר מכן להעביר את התוצאות אל הגורם שביקש את הבדיקה.

לסיכום, השימוש במכונת אמת הוא חלק בלתי נפרד מהאמצעים העומדים כיום לרשות משתמשים רבים. כדאי מאוד להכיר מכוני בדיקה מצטיינים, להבין את היתרונות של המכונה, ולנצל אותם על הצד הטוב ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Skip to content