כל מה שצריך לדעת על ליטוש בטון

כל מה שצריך לדעת על ליטוש בטון

המטרה של תהליך ליטוש בטון היא לשדרג את רצפת הבטון הרגילה. בתחום התעשייתי נהוג להשתמש בליטוש לצורך מענה לבעיות הנובעות מתוך החלקה ירודה. בנוסף, ניתן לנצל את היתרונות של הליטוש לצורך תחזוקה קלה יותר של המשטח. הליטוש מתאים לרצפות אמנותיות, מתכתב עם אלמנטים מודרניים בעיצוב, ומספק תוצאות מרהיבות גם לאחר ספיגת צבע והברקה.

הבטון נכנס לשימוש נרחב באתרי בנייה בישראל כבר בשנות ה-50, אך מאז הוא עבר לא מעט שיפורים. למעשה, תהליכי ליטוש דורשים כלים מיוחדים, מיומנות ואנשי מקצוע מנוסים. העמידות של הבטון ויכולת ההתנגדות שלו מקשים על תהליך הליטוש, ולכן לא ניתן לבצע זאת באופן עצמאי. בעזרת הליטוש אפשר ליצור אחידות בגובה הבטון, לסתום חורים הפוגעים במראה שלו, ולשפר את המראה של מרצפות או שבילי גישה הנמצאים מחוץ לבית.

שלבי העבודה

ליטוש בטון
ליטוש בטון

ליטוש בטון מתבצע במספר שלבים אותם כדאי להכיר:

1. חריצה – בשלב הראשון יש לבצע חריצה של הפוגות הקיימות בין אריחי הבטון. החריצה נעשית בדרך כלל באמצעות דיסק יהלומים או כלים עמידים אחרים.

2. הדבקה – בשלב השני יש להדביק על גבי הבטון אפוקסי או חומרים מיוחדים, ולוודא כי מדובר על משטח אחיד.

3. ליטוש ראשוני – עם סיום ההדבקה ניתן לבצע תהליכי ליטוש גסים על גבי הבטון. הליטוש נעשה באמצעות מכונה בשם "הליקופטר", ושימוש באבני יהלום גסות. יש להוריד שכבה יחסית גדולה ממשטח הבטון, וכך ליצור פלטפורמה אחידה בעלת גובה זהה.

4. ליטוש משני – לאחר הליטוש הראשוני ניתן לבצע ליטוש נוסף בעזרת רשתות יהלומים מיוחדות. הליטוש המשני מוריד שכבה עדינה יותר, ומוחק את כל השריטות הנוצרות כתוצאה מהליטוש האגרסיבי הראשון.

5. מריחת סילר – השלב האחרון בליטוש הוא מריחת חומר בשם סילר. מלבד היותו חומר איטום אופטימאלי, הסילר מגן על המרצפות, ויוצר שכבה המונעת מנוזלים להידחק, ולחלחל אל תוך האבן. הסילר מבטיח שמשטח הבטון יישאר חלק, מבריק ומלוטש לאורך זמן רב, ויעמוד בפגעי מזג האוויר.

מתי כדאי לבצע עבודות של ליטוש בטון?

ניתן להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי התזמון הנכון עבור עבודות ליטוש בטון. במידה ומדובר על ליטוש המתבצע בתוך בית המיועד לשיפוץ, עדיף להתחיל עם הליטוש, ולאחר מכן לעבור לצביעת הקירות. הסיבה לכך היא כמות האבק המצטבר אשר עשוי להגיע אל תוך החדרים. לעומת זאת, ליטוש של מרצפות מחוץ לבית יכול להתקיים באופן גמיש יותר, ובהתאם לצרכים הנקבעים על ידי הלקוח.

האמצעים המתקדמים המאפשרים ליטוש של חומר חזק ועמיד כמו בטון מעידים על ההתקדמות שחלה בתחום הבנייה. בעזרת אמצעים אלו ניתן לעצב כיום בתים פרטיים, עסקים, מלונות ובניינים שלמים עם בטון מלוטש ומרשים. יש לבצע את תהליך הליטוש בצורה נכונה, למרוח סילר בצורה יסודית, וליהנות ממשטח משודרג לאורך זמן רב.

המאמר מוגש באדיבות: בומנייט פיתוח בע"מ – עבודות בטון ופיתוח סביבתי 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Skip to content