בטיחות מערכות גילוי אש

בטיחות מערכות גילוי אש

להיות מוכנים לכל תרחיש

גם אם נראה לנו שאנו מוכנים לכל מצב חירום שהוא בהימצאות אבטחה במקום שאמורה למנוע פגיעות טרור והמבנה חזק ויציב ויעמוד בכל רעידת אדמה, האש יכולה להפתיע אתכם. הציבור בישראל לא ערוך למתארים של שריפה ובגלל שאנו חושבים שלנו זה לא יקרה אנו יכולים להיתפס לא מוכנים ברגעים הכי בעייתיים. מערכות גילוי אש יכולות להציל חיים ולמעשה כבר הצילו חיים רבים בעבר וגם ימשיכו להציל בעתיד. בלי המערכות האלו לא נדע מתי פורצת אש ושכבר יגיעו כוחות כיבוי לכבות אותה נגלה שזה כבר מאוחר מידי והאש הגיע לממדים אדירים.

להגיע לאש בזמן 

מערכות גילוי אש
מערכות גילוי אש

גם כוחות כיבוי רבים לא יכולים לכבות אש בין רגע ולמרות הימצאותם של אמצעים מתוחכמים ומשודרגים לכיבוי אש, זו פעולה מסובכת שתיקח זמן רב ובינתיים ציוד רב יינזק ובמקרה הגרוע יותר, אנשים רבים ייפגעו ואף יקפחו את חייהם. במצבים אלו מערכת לגילוי אש תהיה קריטית כל כך עד שכולם יעריכו את הרגע שבו בחרו להתקין אותה. מעבר לכך שמדובר על חוק במדינת ישראל ובכל מבנה ציבור חייבות להימצא מערכות כאלו, מדור על מערכת שהחשיבות שלה היא מעבר לחוק ומי שלא מבין את ההיגיון התקנה שלה חשוב שיפנים שהיא מצילה נפשות רבים שיכולים להגיע לעשרות או מאות.

אלו סוגי מערכות גילוי אש קיימות?

  • מערכת גילוי אש אזורית היא מערכת שפועלת לפי אזורים וניתן לקבוע בין שניים ועד עשרים וארבעה אזורים שונים. המערכת פשוטה מאוד ומתקינים אותה באופן קל למדי כאשר ברגע שיש עשן או אש הן מתריעות באופן כללי למוקד כיבוי האש וכמובן לבעל העסק או המקום. בדרך כלל מערכות כאלו מתאימות לגני ילדים או עסקים בהם השטח קטן מאוד ואינו דורש מערכת מורכבת מידי.
  • לעומת המערכת האזורית יש את מערכת גילוי האש הכתובתית. מערת זו בנויה מאביזרים שונים שכל אחד מהם מותקן בצורה נפרדת. על ידי ההתקנה הנפרדת אפשר לקבל דיוק מירבי במקום הגילוי של האש וכך להיות הרבה יותר יעילים בפעולות העיבוי. ברגע שכוחות הכיבוי מקבלים את ההתראה הם רואים בדיוק איזה אביזר גילה את האש וכך יכולים להגיע לאש עוד בחיתוליה במהירות.

מי קובע איזו מערכת גילוי אש מתאימה למקום?

כל מקום רשאי לבחור לעצמו איזו מערכת שהוא רוצה כדי להרגיש כמה שיותר בטוח אך יש גם נהלים ותקנות שקובעים איזו מערכת צריכה להיות מותקנת. כך למשל במנים שמכילים כמות גדולה של אנשים או חומרים מסוכנים ודליקים יש דרישה למערכת יותר מורכבת ויותר מדויקת שתפתור מצבי שריפה באופן מיידי ומדויק. גם גודל המבנה משפיע מאוד על המערכת וגם הנהלים מתייחסים אל מבנים אלו באופן שונה כאשר יש פרישה מסוימת שהגלאים צריכים להיות ממוקמים ומפוזרים בצורה נכונה.

מערכות שמתגוננות כנגד האש

מערכות גילוי אש פועלות באופן מיידי על ידי כך שהן שולחות את הקריאה לבעל המקום ולעתים גם לכוחות הכיבוי, תלוי בסוג המערכת. יתרה מכך, יש מערכות שמסוגלות להפעיל באופן מיידי את המערכות שאמורות לכבות את האש ולא רק להתריע בפניה. מערכת של ספרינקלרים ומפוחי אוויר שמסלקים את העשן יכולים לפעול בין רגע ולצמצם את הנזקים של השריפה עד כדי כיבוי טוטאלי שלה.

איך אפשר לדעת איזו סוג מערכת מתאימה לעסק?

מערכות לגילוי ולכיבוי אש הן מערכות מאוד מורכבות שגם עולות בהתאם והבחירה בהם צריכה להתבצע באופן שקול ומחושב. חשוב להתייעץ עם יועצים ומומחים בתחום כדי לבצע את הרכישה הנכונה ביותר שתעלה את רמת הבטיחות לרמה הגבוהה ביותר.

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Skip to content