איך מפעילים עגורן בצורה בטוחה?

איך מפעילים עגורן בצורה בטוחה?

הוראות בטיחות כלליות קובעות כיצד ניתן להפעיל מנופים שונים מבלי לפגוע בעוברי אורח, בעובדים ובציוד. כדאי להכיר את הוראות הבטיחות הללו ולהקפיד על עבודה נכונה גם בתנאי שטח לא פשוטים או מיוחדים

הפעלת עגורן יכולה להתבצע רק על ידי אנשי מקצוע שעברו הסמכה. יחד עם זאת, אישור מטעם הרשויות להפעלת מנופים לא מספיק לצורך שמירה על רמה גבוהה של בטיחות. הפעלה בטוחה היא פונקציה של הקפדה על הכללים הבאים בלבד:

א. שימושים – מנוף להעמסה עצמית הוא כלי עבודה נפוץ שבו ניתן להשתמש לטובת ביצוע עבודות שונות. הוא כולל מנוף זרוע עצמאי שמותקן על כלי רכב ולכן נייד ונגיש. מנוף מן הסוג הזה מיועד בעיקר לטובת העמסת מטענים ופריקתם. עם זאת, אפשר לחבר אליו גם סל הרמה לעבודות בגובה. המאפיין המשותף לכל השימושים הוא דרישה לשמירה על הוראות בטיחות מחמירות במיוחד.

ב. הסמכה – הפעלת מנוף להעמסה עצמית מתבצעת על ידי עובדים מעל גיל 18 בלבד. העובד צריך לעבור בדיקה של רופא תעסוקתי ולהציג אישור של ניסיון מעשי בהפעלת עגורן. כמו כן, עליו לעבור הדרכה של עגורנאי בהיקף של 80 שעות. ההסמכה הרשמית מתבצעת מול רשות הסמכה שקיבלה את אישור משרד התמ"ת.

ג. אתת או מכוון – חובה להיעזר בעובדים נוספים לצורך הפעלה תקינה של המנוף. יש להקצות אתת או מכוון שיכולים לראות את המטען, להישאר בקשר עין עם המפעיל ולבצע את סימני האיתות. כמו כן, אנשי מקצוע מן הסוג הזה אחראיים על כיוון המטען ליעד והם יכולים למנוע נזקים בלתי הפיכים לעוברי אורח, לעובדים ולציוד.

ד. משקל העמסה – אסור להעמיס יותר מעומס העבודה הבטוח שמוגדר על ידי יצרני המנופים והאחראיים על הבטיחות. לכל מנוף ואביזר העמסה עומס מותר אחר. אפשר לברר על העומס המותר באמצעות התייעצות עם אנשי מקצוע ומעקב אחר הנחיות היצרן המפורטות על גבי הכלי.

איך שומרים על הבטיחות בלי לפגוע בקצב העבודה?

עגורן הנדסה בגובה
עגורן הנדסה בגובה

בניגוד למה שנהוג לחשוב, הפעלה של עגורן בצורה בטוחה לא אמורה לבוא על חשבון זריזות ועמידה ביעדים. הדרך לשלב בין בטיחות וקצב עבודה היא להתרחק מזרוע ההרמה או המטען ולהפעיל את המנוף רק על פי ההנחיות. יש לוודא שהמיצבים מונחים על קרקע מוצקה ולהשתמש במידת הצורך במפזרי עומס כדי להקטין את הלחץ. כמו כן, יש לפתוח את המיצבים של המנוף במלואם ובשני צידי המשאית – גם אם מעלים ומורידים את המטען מצד אחד בלבד.

הקפדה על הדברים הקטנים עושה הבדל גדול בכל הנוגע להפעלה בטוחה של אמצעי הרמה ומנופים. עם זאת, שמירה על הבטיחות בהחלט דורשת צבירת ניסיון. הדרך הנכונה להפעיל את העגורן היא לשמור על הבטיחות ולהימנע מפעולות שעלולות לסכן את הסביבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Skip to content